Malá úvaha o manželstve na lízing

Autor: Lucia Čevelová | 22.1.2016 o 19:27 | (upravené 22.1.2016 o 19:37) Karma článku: 5,46 | Prečítané:  1511x

  Možno som sentimentálna a detinská, ale život je o láske. Alebo aspoň mal by byť pre tých, ktorí majú (po)city. O tej skutočnej úprimnej. A čo život v manželstve? Je vždy o láske?

Málokto si vie predstaviť, že by žil s niekým, koho nemiluje. A predsa sa to deje... Možno už v úvode po odrecitovaní sľubu pred celým svetom sa pocit vzrušenia vytratí a s ním začne vyprchávať aj láska, ktorá dovtedy bola ako oceán. Alebo kdesi v nečakaných okamihoch, za jazdy za ideálom, sa láska medzi dvoma ľuďmi stáva zo dňa na deň krehkejšia a zraniteľnejšia. Slovník už nie je o ľúbení, chýbaní a milovaní, ale o nákupných zoznamoch a o... tichu.

Stáva sa, že dokonca manželstvo v určitej jeho fáze vytvorí medzi ľuďmi veľkú priepasť, do ktorej obaja padajú pomalšie - rýchlejšie - raketovo. A láska lieta v oblakoch, alebo je už zakopaná kdesi hlboko pod zemou... V lepšom prípade  po manželskej kríze krkolomne prejdú obaja nešťastníci ako akrobatické duo našponovanými krôčikmi po tenkom lane na druhú stranu. Hurá pre tých, ktorí to dokážu.

Recept na šťastné manželstvo „a priori“ neexistuje. Existujú ale predsa len spôsoby ako sa o šťastné manželstvo pokúsiť  mať, mať ako-tak, mať spokojné, mať ideálne, mať šťastné, ale aj ako ho nemať...  Každý by ho chcel mať to šťastné, ak má teda normálne zmysly civilizovaného človeka. Všetci psychológovia, mediátori, poradcovia či okultisti majú svoje návody, techniky, superlekcie  v oblastiach partneringu, ktorým sa akože bežný človek v nefungujúcom zväzku nerozumejú, pretože sú zaujatí a nemôžu mať na svoje problémy triezvy pohľad.  Kolotoč, ktorý sa po kríze roztočí môže byť v prítomnosti už nasadeného právnika životu nebezpečný. A to nielen pre samotný manželský pár, ktorý krízou prechádza až do rozvodu, ale aj pre deti – ak sú súčasťou...

Sme veľakrát obeťami všetkých obľúbených  príspevkov v časopisoch,  ktoré nám v presných bodoch sugerujú ako mať šťastné manželstvo.  Teória však  nie je prax... A prax sú jednotlivci, problémy a skutočné príbehy. Zabúda sa ale na podstatnú vec. A tou je práve - láska. A to sa môžu všetci aj s farárom postaviť na hlavu, keď už nie je láska, nie je šanca a tým pádom ani nádej niečo zachraňovať.  Ak keď je láska – právnik nemusí ani nadčasovať.

Čo teda urobiť pre šťastné manželstvo, či o návrat radosti zo zväzku? Začať odznovu a zaľúbiť sa, ospravedlniť sa polovičke za všetko, čo sa stalo a skúsiť prekonať ten hnev, čo je v duši? Ak bol problém nevera, dá sa to vôbec?  Ak sa to dá, dokážte to.  Môže to znieť divne - manželstvo na lízing môže zafungovať na jednotku. Vaše ticho, či nebodaj už krízu, môže zažehnať oveľa častejší dialóg o všetkom, čo sa vám za tie roky podarilo,  čo spolu ešte dokážete a že dnešný svet je plný neistôt, ktoré spolu určite zvládnete lepšie... Povedzte si navzájom, že ste si toho veľa dlžní a je načase si to začať vzájomne splácať. Slzy a výčitky nech vystriedajú úsmevy a väčšie pochopenie. Každý mesiac si niečo darujte navzájom. Vždy niečo, čo ste doposiaľ nerobili, kde ste neboli a čo sa vám možno nechcelo, alebo ste to jednoducho nestíhali. Bez lásky to však určite nepôjde.  S deťmi, či bez nich, investujte do svojho vzťahu väčší podiel svojej náklonnosti. Zdá sa vám to ako klišé? Tak na to aspoň nezabudnete. Prajem všetkým veľa lásky a príjemné splátky... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?